Üsküplü Çocuklar Oyun Karavanı ile Hem Eğlendi Hem Öğrendi

Yazıcı-dostu sürüm

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü tarafından çocukların sağlıklı büyümeleri ve yaşlarına uygun etkinliklerle vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Oyun Karavanı Projesi’nin açılışı ve Geleneksel Türk Okçuluğu eğitiminin birinci etabının sertifika programı Kurşunlu Han’da gerçekleşti.

Açılış programına, Çayır Belediye Başkanı Visar Ganiu, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, Türk kurum ve kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra çocuklar ve velileri katıldı.

 Üsküp Müdürü Kula yaptığı konuşmasında, oyun karavanı projesi kapsamında özellikle köylerde yaşayan çocukların ayağına gitmek istediklerini söyledi.

Kırsal bölgelerdeki çocukların büyük şehirlerde yapılan etkinliklere katılma imkanının kısıtlı olduğunu kaydeden Kula, “Biz bunu birazcık daha uzun süreye yaymak istedik ve bir karavan tertip ettik. İçinde çeşitli oyuncakların olduğu, kitapların olduğu, film izleme imkanlarının, müzik dinleme imkanlarının olduğu bir karavan tertip ettik. Bu vesileyle de çocuklarımızın yanında kalmayı da düşündük. Karavanımız köylerde konaklayacak. 3 personelimiz, içinde hem eğitmenin olduğu hem pedagogların olduğu arkadaşlarımız, çocuklarımızla oyunlar oynayacaklar, kitaplar okuyacaklar, masallar dinleyecekler ve aslında birazcık kardeşlik yapacaklar, onlarla vakit geçirecekler, hayallerini dinleyecekler. Bu proje burada 15 gün sürecek.” ifadelerini kullandı.

6 aydır devam eden Kemankeş Projesi kapsamında geleneksel Türk okçuluğunun öğretildiği eğitimin ilk etabının sertifika programını da gerçekleştirdiklerini söyleyen Kula, söz konusu eğitime ülke genelinden yaklaşık 200 öğrencinin katıldığını belirtti.

– “Burada gördüğümüz ortamdan mutluluk duyuyoruz.”

Çayır Belediye Başkanı Ganiu burada yaptığı açıklamada, 200 öğrencinin okçuluk dersi almasının küçümsenecek bir olay olmadığını belirterek bu eğitimin gelecekte de devam etmesi temennisinde bulundu.

Yunus Emre Enstitüsü ile iş birliği yapmak istediklerini dile getiren Ganiu, “Bugün burada gördüğümüz ortamdan mutluluk duyuyoruz çünkü tüm bu eğlence ve sportif aktivitelerin yanı sıra oyun karavanının 15 gün boyunca Üsküp ve diğer şehirlerde bulunması bizim çocuklarımız için çok büyük bir değere sahip. An itibariyle çocuklarımız yaz tatilinde ve eminim ki bu aktiviteler günlerinin önemli bir bölümünü dolduracak.” şeklinde konuştu.

Geleneksel Türk Okçuluğu eğitmeni İrfan Mehmed de eğitim süreci ile ilgili bilgileri paylaştı.

Oyun Karavanı Projesi Kuzey Makedonya’da Üsküp, Gostivar, Kalkandelen, Mavrova ve Rostuşa, Merkez Jupa, Kırçova, İştip, Radoviş, Ustrumca ve Valandovo’ya bağlı kırsal bölgelerin yanı sıra Kosova ve Arnavutluk'a da gidecek.